Bezpečný
Frýdek-Místek

Nacházíte se: Aktuality

PDF E-mail Print

Pro vyšší bezpečnost chodců na silnicích

Novela silničního zákona uložila chodcům na silnicích mimo obec používat na oblečení reflexní prvky
25.02.2016 11:10
(Aktualizováno: 25.2.2016 11:15)
Počet zhlédnutí: 1025

Od soboty 20. února 2016 vešla v účinnost novela silničního zákona, která upravuje pohyb chodců mimo obec po krajnici nebo okraji silnice. Hlavní novinkou je, že za snížené viditelnosti musí mít chodec na oblečení reflexní prvek. Za nedodržení této povinnosti hrozí pokuta až do výše 2500,- Kč.
Příčinou mnoha vážných dopravních nehod nejen s chodci, ale velmi často i s cyklisty, bývá jejich nedostatečná viditelnost. Řidiči automobilů, motocyklů, ale také cyklisté, mají povinnost svítit, chodci takovou povinnost nemají. Pro svoji větší bezpečnost nyní musí používat za tmy, šera nebo mlhy reflexní prvky, díky kterým jsou viditelní v dostatečném předstihu a ostatní na ně mohou včas zareagovat.
Celá řada testů prokázala, že na viditelnost chodce má vliv barva oblečení. Např. modrá je vidět ze vzdálenosti pouhých 18 metrů a žlutá na vzdálenost 37 metrů a bílá na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost nestačí, aby se řidič chodci bezpečně vyhnul.
Použitím reflexních prvků a materiálů se světlo odráží zpět ke zdroji, a to až do vzdálenosti 200 metrů, což je 3 – 4 x více než bílá barva. Výrazně se tak zvyšuje šance řidičů na chodce včas reagovat a předcházet tak kolizím.

foto www.besip.cz

 

Zdeněk Martínek
ODBOR BEZPEČNOSTNÍCH RIZIK A PREVENCE KRIMINALITY

Glosa

Novela silničního zákona uložila chodcům na silnicích mimo obec používat na oblečení reflexní prvky

Aktuality

Ptačí chřipka, jejíž ohnisko bylo objeveno ve čtvrtek v obci Dobrá, si vyžaduje zavedení mimořádných veterinárních opatření také v některých částech města. Jedná se o Skalici, Panské ...
v obci Dobrá se potvrdil výskyt ptačí chřipky, ochranné pásmo částečně zasahuje do Frýdku-Místku.
archiv